sobota 22. prosince 2018

Vánoční rozjímání


Duchovno... Jedná se o prastaré slovo, jak jsem se dopátrala, má indoevropský kořen, který v překladu znamená vanout, dýchat. To mi připadá krásné...

K člověku duchovní oblast, spirituální život, psychika, tedy myšlenky, představy, přání a city nepochybně patří. Duchovno vnímám jako schopnost mozku uvažovat o světě vnitřním i vnějším. 

Mnozí z nás, možná úplně všichni, dokážeme ve svých představách vytvořit jedinečný kousek vesmíru, který je jenom náš, je duchovní a velmi osobní. A je tak rozlehlý, kolik vědomostí a svobody umíme do něho vměstnat, tolerance, lásky, porozumění... 

Ruku v ruce s rozumem. 

Jde totiž o to, abychom budovali a posilovali nejen náš spirituální život, ale své reálné jednání a chování, životní praxi řídili v souladu s tím, co nejen cítíme, ale zároveň víme, nebo přinejmenším tušíme, že je historicky prověřené a dobré. I když svět kolem je neustále proměnlivý.



Dovolím si nyní připomenout jeden ze svých starších textů, není tématicky ryze vánoční, přesto v něm jakýsi dotyk duchovna spolu s věčně přítomnou touhou po lásce, jež k vánočnímu času určitě patří,  spatřuji. Šťastné a veselé Vánoce :-)






V ohňostroji létavic započal příběh člověka.
Tak dávno, že si již nikdo nemůžeme vzpomenout.
Cosi věčného v nás od těch dob zbývá.
Jsme temnota i světlo.
Ve dne hledáme smysl života,
s nocí padá jistota,
nelze najít co není!
Je jen víra.
Ukazuje cestu z bezměrné lidské samoty,
kde do ticha zasouvá se ticho,
a sladkobolná píseň zní.

Lidské životy možná neplní zvláštní poslání.
Přesto je krásné žít, je-li přítomna

láska



_




https://www.youtube.com/watch?v=sfCdHQHswS4
Den přeslavný, jest k nám přišel 

https://www.youtube.com/watch?v=nGR2zsyUrjA
Anna Fusek and Ensemble Kavka - Vivaldi/Bach: Concerto for recorder RV 316/BWV 97

pondělí 15. října 2018

Mlčení


znám slovo i mlčení,
jako když vhodím kámen
do studny, neslyším
šplouchnutí


... a někde v mý hlavě, za tou oprýsknutou zdí,
proletí čmelák, vítr šustí po poli,
skleněné hvězdy plují po nebi,
a celý lidský svět...


ztrácím se,
ztrácím,
v tichu rozčeřených hladin,
na špičce nosu promlčený sen...



_



https://www.youtube.com/watch?v=kxvJKf639ZM
"Friend Please" - Twenty One Pilots

sobota 28. července 2018

Tiše po větru...



Jsou tisíce cest a tisíce stezek,
a nikdo dosud jimi neprošel,
jsou tisíce skrytých ostrovů života.

Nehledám klid, toužím po volnosti,
dosyta chutnat myšlenky,
doušky světla i tmy,
a hlavně... hlavně zapomenout__
zamést hloubku lesa,
rozorat zemi,

obejmout.
          
                                                                                 
Pak někde něco by se mělo chvět,
jak včela
do květu ponořená,
do krve když vpíjí se duha,
a hvězda s hvězdou mlčky šeptá...      



_

https://www.youtube.com/watch?v=RNjrUz1sgxQ
Ancient Nordic Chant    

čtvrtek 12. července 2018

Největší příběh života


Stýská se mi po čemsi křehkém. Jak vlastně to tehdy bylo?

Nevzpomínám si, kdy jsem spatřila svoji první hvězdu. Vím přesto s určitostí, v tom momentu vše podstatné se rozhodlo. Vnímání reality. Pocit rozptýlení do prostoru. Splynutí s Universem. Touha porozumět, najít počátek. Hledat. Uvnitř sebe. Co leží za hranicemi lidské mysli? Je tam něco?

Pod oblohou zářivých hvězd dotkla se mě věčnost v přítomnosti. Přála jsem si, aby mimo Zemi vesmír pro život nebyl pustý a prázdný. Tušila jsem obtížnosti, toužila v dálavách mlhovin a hvězd najít blízkou duši, přítele. Někoho, s kým bych si mohla rozumět, povídat. Kdo bude znát moje myšlenky, vědět jak vypadám, přesto mě bude respektovat, mít rád. Toužila jsem najít přátelství, něžně krásné a veselé, s porozuměním, vzájemnou úctou, s touhou po dobrodružství. Tajemství světa. Srdce. Až na věky. 


Ano, to je naprosto pravdivé. Přesně tohle jsem cítila. A nejen při pohledu na hvězdnou oblohu, ale i když jsem třeba četla Lovce mamutů. Byla jsem plná touhy po čemsi neposkvrněném a čistém. Uplynulo mnoho let. Nevím, co vnitřního mě nyní nabádá zanechat stopu po sobě, proč si tu vlastně píšu jakýsi deník. Snad abych se mohla opět někdy vrátit ke svým myšlenkám a touhám, připomenout si je. Někdy je důležité se v čase zastavit a podívat se sama na sebe. Jak žiju, jaký je můj život ve světle reality a původních, niterných přání. Tak tedy, podávám zprávu o sobě, i když si myslím, že nikoho zajímat nebude /ale viz výše napsané/. Začala jsem se učit, učím se. Nikdy jsem neměla tu správnou odvahu jít za svým snem. Možná tady je největší pochybení v mém životě. Nedostatek sebedůvěry. Ano, opravdu se nyní učím. Vím, je možné namítnout, že již je pozdě, v mém věku. Ale je to v tuto chvíli to nejlepší, co pro sebe mohu udělat. Chci se vydat ke hvězdám, jako když jsem byla malá holka. Neobejdu se však bez cestovního prostředku! No jasně, bude jím matematika spolu s fyzikou, a zřejmě i angličtina, bez ní mně může zůstat spousta informací utajena. Hm, a bylo by dobré posilovat také fyzickou kondici, cesta bude náročná; chci být skvělá kapitánka. Ano, toužím sestrojit svou vlastní vesmírnou loď, a bude sestávat z vědomostí a znalostí, které mně ukážou směr. Pro začátek svoji výpravu nazvu, nu, napadá mě třeba: Alfa Π. Proč zrovna tak? Protože alfa symbolizuje v náboženském i světském pojetí začátek něčeho, a Π (Pí) zastupuje pro mě tajemné až magické číslo. Ale o tom až v dalším blogu, kde bych zkusila psát o zajímavostech, které jsem dosud přehlížela či vůbec neznala, ať již z matematiky, či později doufám i z fyziky. Dávám si lhůtu. Za 2 roky chci být připravena k bakalářskému studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity. To bude můj největší příběh života.  

středa 9. května 2018

Liška na měsíci

Měl to být příběh,
žhavé slunce vycházející v dešti,
v údolí hájů navlhlých vůní 
od lidských polibků zatajený dech,
naslouchání liškám na měsíci__

Některé cesty zůstávaj´ nedochozené,
ztracené pro hluboké nadechnutí,
jakési ruiny civilizace...

Ticho sestoupilo
a vyplnilo prostor,
krajina neslyšně odtékala pryč
až vytratila se do nehybnosti,
pár lístků opadlo
jako roztřepené stíny,
zůstala malomocná noc,
lhostejná komukoliv

tam
tam pod hvězdami
_


Wet Wet Wet - Love Is All Around

neděle 29. října 2017

Bytí v prostoru

Hluboko ve mně, hluboko,
tak nějak lidsky,
malý vesmír...

Cosi kolem tančí,
tajemství, samý slib,
vidina země, k níž nelze dorazit,
svatá, svrchovaná,
světlo v temnotách...

... a já po starých cestách šlapu starý prach,
a v rytmu srdce bije
nahá tma...

_

Mylène Farmer - Bleu Noir

neděle 20. srpna 2017

S pravděpodobností rovnou jedné...

Je to pár dnů, připomněl se mi blog, jehož autorem je matematik prof. P. Klán, text se mi velmi líbil, prosím, dovolím si jej přetisknout tu zde, vyšel pod názvem :

"Kvantová částice píše science fiction." 


Kvantová země žila očekáváním. Měla tu vyjít první science fiction. Neznalo se, která vyjde a nebylo zřejmé, jak se zachová kvantová cenzura. Kvantovou zemi nebylo snadné opustit a téměř nemožné se vrátit. Když chtěla částice kvantovou zemi opustit, bylo nutné, aby u hranic země shromáždila nadměrné množství částic. Čím více jich bylo, tím bylo pravděpodobnější, že alespoň jedna ze shromážděných kvantovou zemi opustí. Do poslední chvíle nebylo jasné, jaká.

Kvantová země měla jednoduché zákony, které vedly částice ke složitému chování. Částice žily v každém místě země s jistou pravděpodobností. Mezi místy se rychle pohybovaly. Jednoduché zákony každému místu kvantové země předepisovaly jistou pravděpodobnost, že se tam částice vyskytne. Mezi částicemi se šířilo, že existují vzdálené země, kde je možné žít na jednom místě s pravděpodobností rovnou jedné. A se zákony vedoucími k jednoduššímu chování, po kterém toužily. Proto se na první science fiction těšily.

Science fiction vyšla. Aby se zvětšila pravděpodobnost, že ji přečte více částic, shromáždily se částice na výdejních místech ve větším počtu. Obsah se po kvantové zemi rychle rozšířil. Částice žasly, že ve vzdálených nekvantových zemích existuje čas, který neznaly. Částice v těchto zemích žijí na místech podle zákonů, které určuje čas. Žijí tam s pravděpodobností rovnou jedné. Částice se nepohybují po celé zemi. Pohybují se po hranicích země daných prostou geometrií. Částicím kvantové země se líbil takový jednoduchý život.

Za účinného povzbuzování kvantových aktivistů na zavedení času v kvantové zemi se všechny částice shromáždily na jednom místě, aby zvýšily pravděpodobnost úniku do nekvantové země. Mnohým z nich se tak přání splnilo. Vstoupily do nekvantové země a přijaly čas a zákony vedoucí k jednoduchému životu. Život velmi užívaly. Čas jim však přinesl něco, co předtím neznaly. Každá částice musela v minulosti vzniknout za předurčených počátečních podmínek. A časem byl pouze jistý typ hodin. Celý budoucí jednoduchý život byl na počátku úplně známý. Známý byl také jeho konec. Částice takové zjištění překvapilo a zaskočilo. V kvantové zemi počátek a konec neznaly. Science fiction nic podobného nezmiňovalo.

Nekvantová země žila očekáváním. Měla vyjít další z mnoha science fiction. Vědělo se, která vyjde a bylo zřejmé, jak se zachová nekvantová cenzura. Nekvantovou zemi bylo snadné opustit a ještě snadnější se sem vrátit. Když chtěla částice nekvantovou zemi opustit, bylo nutné, aby hranice přešla sama. Čím méně jich bylo, tím bylo pravděpodobnější, že nekvantovou zemi opustí. Science fiction vyšla. Aby se zvětšila pravděpodobnost, že ji přečte více částic, chodily částice na výdejní místa jednotlivě. Obsah se po nekvantové zemi rychle rozšířil. Částice žasly, že ve vzdálených kvantových zemích neexistuje čas ...


Mám ráda podobná témata k zamyšlení a úvahám, i když se zprvu zdají tak daleko od reality běžného života. Dle možností si vyhledávám poznatky, publikované pro laickou veřejnost, či i jen předpovědi a náhledy, které by rády přispěly k poznání světa, a čekají zatím na ověření. Sním a čtu si o vesmíru, té velké bublině, z které není úniku a kde kromě veškeré energie, hmoty, časoprostoru a fyzikálních zákonů je přítomna rovněž bolest i smutek spolu s láskou a se štěstím... kde vedle všeho dosud stvořeného je potenciálně přítomno i to, co ještě neexistuje (všemi možnými cestami) a může ovlivnit, co již je nyní. /Uvedu konkrétní příklad, který jsem našla na wikipedii : Každý elektron je v podstatě totožný s každým jiným elektronem, a proto musí amplituda pravděpodobnosti počítat s možností, že si vymění místa, což je jev známý jako symetrie výměny. Toto pojetí vesmíru, a to jak existujícího, tak neexistujícího, má volnou paralelu v buddhistické doktríně šúnjata o vzájemném vývoji realityDovolím si tady připomenout, a prosím s velkou pokorou, svoji vlastní úvahu z doby před dvěma roky : O nedůležitosti časové, kdy zcela nezávisle mně přišlo přirozené snad v podobném náhledu přemýšlet o vzájemném prolínání - ovlivňování času přítomného (minulého) s myšlenou budoucností. Jevilo se mi, že čas je nedůležitý, neboť provázaný, a nezáleží tolik na směru jeho plynutí. Za důležitou jsem  považovala myšlenku a její sdílení, uskutečňování, které nás k cíli (budoucnosti) přibližuje (sbližuje). Už ani nevím, proč a jak jsem k takové úvaze dospěla, určitě mě něco nebo někdo inspiroval.

Ale zpět ke kvantovým částicím pana Klána.

Co je to vlastně kvantová neurčitost času a prostoru, jak si ji představit? Třeba tak, že kvantová neurčitost čas a prostor "rozmazává" ? Zkusme si představit : 

Jestliže kvantová neurčitost je aplikována na prostoročas, předpoví nám, že poněkud nepřesně bude určen samotný prostor s časem: body v prostoru i časové okamžiky se rozmažou. Kvantová rozmazanost ale znamená ještě víc: zamlží i dosud oddělené identity prostoru a času.
V každodenním životě je prostor prostorem a čas časem - nejsou tu žádné nejasnosti, přestože prostor a čas jsou téměř totéž a tvoří nedílnou součást jednotného prostoročasu. V kvantové doméně začínají být ale jejich odlišné identity nejasné. Někdy se intervaly času chovají jako prostorové intervaly a naopak: prostor začíná být jako čas a čas se začíná podobat prostoru. Výsledné krize identity - kvantové fluktuace "prostorovosti" a "časovosti" - jsou nesmírně malé. V kontextu vzniku vesmíru ale mohly mít ohromný význam.
Představme si směr do minulosti, prostoročas se neustále zmenšuje, až se na počátku času smrští do "nicoty", podle lidského měřítka neobyčejně malé, ale nikoli nulové - což je zásadní. Těsně předtím, než k singulární události, kterou vše končí, dojde, se ale začne rozmazávat samotný čas, na nějž dolehne krize identity a začíná přejímat čím dál více rysů, které spojujeme s prostorem. Čas se na prostor nezmění náhle, nýbrž se vytrácí plynule. Na samém "počátku" je již čas čistě "prostorový". Na jedné straně je konečný směrem do minulosti - čas nepokračuje zpět věčně - ale na druhé straně nemá ani žádný jasný okamžik stvoření světa. Snaha vyhmátnout první okamžik je odsouzena k nezdaru, protože ten se ztrácí ve všeobecné neurčitosti kvantové mechaniky. A ptát se, co předcházelo velkému třesku, je marné... /Tuto stať jsem čerpala z knihy autora : Paul Davies.




Thomas Tallis - Spem in alium, motet a 40

Dovětek.

Nevím, jak vy ostatní, někdy si myslívám, že jsem v životě nalezla jakýsi řád, když tu se kolem mne počne stahovat snad všechen chaos světa, svírá a drtí, drásá, a nevím si s ním rady. Nevím ani, jestli vůbec někdy, smysluplně si vím rady. Hledám totiž právě to jedno jediné místo, kde je možné žít s pravděpodobností rovnou jedné... nejlépe dvěma.