U starého mostku
roste bez.
Každým rokem
o kousek víc vybočí
z vlastního stínu
a vítr ho znovu přemlouvá
k jinému směru.
Právě tady by ses zastavil.
Ne kvůli mostku.
Ani kvůli bezu.
Spíš proto,
že ses uměl zastavit skoro všude.
Jednou kvůli broukovi na cestě.
Jindy kvůli kameni,
který připomínal trilobita.
Někdy to bylo něco tak malého,
že jsem si toho všimla
až díky tobě.
Šla jsem dál.
Ale krok se mi stejně zpomalil.
Člověk si některé zvyky
vypůjčí od druhých
a vrací je velmi nerad.
Potok pod mostkem
nesl pár listů.
Zastavila jsem se
a dívala se na ně.
A na okamžik
jsem čekala,
že k tomu něco řekneš...
Nevím co.
Možná jen to,
že svět se umí na chvíli
ztišit jinak.
To mi chybí.
Ne velká slova.
Ne rady.
Ten způsob,
jak sis všiml něčeho malého
a udělal tomu místo.
Večer se pomalu usazoval
na louce za potokem.
A já si najednou uvědomila,
že některé lidi
nenosíme v paměti.
Nosíme je ve způsobu,
jakým se díváme na svět.
Proto mi někdy připadá,
že jdeš kus cesty přede mnou.
Jen tě není vidět.