sobota 22. února 2025

Trilobit

 

Město až k mrakům vyhořelé,
svět bludných soch pod purpurovým nebem__

musím jej opustit, dokud je čas
posbírat myšlenky,
poštěrchat vzpomínky,
zanechat smutnění.
 
Nebudu hledat ztracených stop,
navždy mi zmizely,
jen_ vrátím se ke skále z vápence,
vzít znovu do ruky kamínek
s drobným trilobitem...
V dlani s ním poběžím daleko... daleko,
kde vody řinou se sytou zelení,
zrcadlí modravá oblaka,
nešpory něžně skorec zpívá...

V té vůni a vlání, kamínek hodím po proudu potočním,
jak žabka poskočí, jeden, dva, hop a třetí.
Paprsky v tříšti vlnkobití
a květy na břehu,
co v slunci se smějí,
odvrátí mi oči.
Maně budu počítat ještě chvíli…
než klesne ke dnu
navždy a navěky.

Nový čas_ rozkvete nadějemi.













Antonín Dvořák, Romance for Violin and Orchestra

 

sobota 4. ledna 2025

Salechard - město na polárním kruhu

 

Vážení přátelé,

nemohu odolat a přeji si podělit se s Vámi o tyto zcela čerstvé záběry z města Salechard, nacházejícím se na Sibiři při polárním kruhu, z mého pohledu jsou nádherné, fascinující. A věřím, že zaujmou i někoho z Vás, jen tak, připomenout si, jak žijí lidé jinde...


RUSKÝ SEVER v zimě! Jak žijí Rusové na Sibiři na polárním kruhu? (Salechard, Rusko)


Salechard

Salechard je považován za jediné město na světě, kterým přímo prochází severní polární kruh, má drsné subpolární klima, kdy průměrná teplota v lednu je -23 °C, v červenci 14 °C. Původní obyvatelé oblasti jsou Něnci. Město bylo ale založeno kozáky v roce 1595 jako pevnost na řece Ob. Obdorská pevnost se neustále rozrůstala, až se z ní v 17. století stalo regulérní město. Původní název Obdorsk (Обдорск), odvozený od slova Ob, se používal do roku 1933. Dnešní pojmenování pochází z něneckého "Сале-Харн", což lze přeložit jako "osada na mysu".

Něnci (něnej něneč, doslova „skutečný člověk“) jsou malá etnická skupina v  Rusku. Podle posledního sčítání lidu k 1. 1. 2021 se k této národnosti přihlásilo 49 646 lidí. Starší název pro Něnce žijící u Obu, který je však vnímán jako urážlivý, je Samojedi/Samodijci. - Tu jsem si ovšem vzpomněla na starobylé psí plemeno Samojed. Jeho původ se datuje do období tisíc let před našim letopočtem, čímž se řadí mezi nejstarší plemena psů. A co je určitě také velmi zajímavé, historie plemene Samojed by nebyla kompletní bez norského cestovatele Roalda Amundsena. Amundsen byl první, kdo dosáhl Jižní pól 14. prosince 1911. Významné pro historii plemene samojedský pes je to, že ho dosáhl se zápřahem samojedů vedených fenkou jménem Etah. Amundsen byl prvním člověkem, který položil nohu na Jižní pól, tím pádem Etah byla prvním psem, který položil tlapu na Jižní pól :-) 

Takhle vypadá pes Samojed


Zde ještě jednou obrázky z města Salechard


Děkuji za pozornost, dobrý den :-)

 

Poslouchám, čtu a přemýšlím o našem světě, a co se v něm děje, co rozporuplností v něm a jediné podstatě, o mysli, která utíká, o rozumu, co chtěl by soudit, o síle přírody přežít, o pohodlí i drsnosti. A o tom všem, o kráse Vesmíru a Zemi v něm.


 

sobota 23. listopadu 2024

Podziměnky

 

S přezrálým listím se k zemi snáší zvlhlý podzim
z komína vine se holubí kouř
toulavý vítr
šramotí pod okny
zrezivěle v pantech  dveře zaskřípou

světnice voní skořicí s jablky
a z včelího vosku plamenem

tu hledám tišinu

nikoliv takovou v níž mě den zanechá
dosud neposkvrněnou

v šepotu hlasů zaklíněnou...

    

 


Spirituál kvintet - podzimní

pátek 15. listopadu 2024

Smysl života

 

Smysl života?... Možná je ztraceným,
zapomenutým snem,
touhou dotýkat se míst vystavěných z nadějí,
kde myšlenky jsou průzračně čisté a nikoho nezraňují,
co bolí, zetleje... a nebem kučeraví beránci plují,
pěšiny dálka rozhoupává...

Možná je ukryt ve smutku - radosti,
v mysli a svědomí,
veselých písních i tklivých,
v hřejivosti  vzpomínek,
ve slovech miluji, milý...

A možná chodí též po hvězdách,
nekonečným vesmírem__

Naslouchej, když skrze srdce mluví...

 

 

Tom Rosenthal - This Little Life

 

 

Pověz mi...

 

Ne každá láska je krásná, někdy je neopětovaná, umlčená, zatlučená.

Je až s podivem, že vůbec vznikla, je jako stéblo trávy, co vytrčí z asfaltu uprostřed silnice...

_

 

Kostelík a víska v poli…
dívka sama při jabloni.
Kvítečku, pověz mi,
má mě rád?
Nemá mě rád?
 
Chmuří se země, červánek usíná,
a za oknem pláče_  a vítr vzdychá,
jako podzim je tmavý svit měsíce.

 
Kvítečku, pověz mi,
má mě rád?
Nemá mě rád…

Kam jsme se pozbyli?__


v Opuštěnkách__  v tísni prázdnoty, čas
jednoho života zastavil příběh...

 

 

 

Ravel concerto in G Major - Adagio Assa

 

neděle 12. května 2024

Osamělost

 

Ušli jsme stovky kilometrů,
já atom, ty hvězda,
oba součástí pohybu,
kde na všem záleží,

teď však jsem chvíli pryč... jsouc v nitru raněna.

Vdechuji vzduch
z pastvin a lesů,
lemem sukně komíhavě
dotýkám se zelených stvolů, rozvlněných beze slov,
čerstvý vítr s  vlasy hraje si!
v loukotích ševelí tlesk deště,
oblaka nade mnou,
nepostižitelný svět...
tu teprve jsem sama sebou

Haló? Haló! Jsi tam?

Příteli, víš...
milovat  znamená
vidět budoucnost, a sebe v ní
__


 


girl in red - I'm Back


pátek 26. dubna 2024

Hadukaj

 

Poháněn vůlí, až k hranici bytí
rozpáral vlastní existenci,
spěchal... z beznávrati!
Chtěl sejmout prokletí odcizení,
znovu se proměnit v moudré zvíře,
vědět kým je, odkud přichází, kam jde.
Hledal harmonii, voněl mužem.

A byla žena plachá jak liška:  
        
Jsem ryba, která zápasí s vodou.
          Jsem déšť, před kterým utíká zajíc.
          Jsem ale také touha barevná jak duha,
          když  odejdeš, odejde vše, pro co žiji."

Srazili dálku na dotek dlaní,
chvíli cinkala, chvíli bublala,
kdesi pod okrajem lesa
v potoce mezi kapradím,
hned silněji,
hned tišeji...

           V tu chvíli na všechno zapomněli...
           život jim najednou připadal laskavý_

 

 

 

Richard Clayderman - Romeo & Juliet